Choice_of_Professionals_WHT.png
bell_logo_color copy.png
SE NYA UTELIVSKATALOGEN HÄR


 

VI ÄR EVOCS NYA  
LEVERANTÖR
I SVERIGE


 

Hey!
Vill du lära dig mer om varför Giro är världsledande inom nya innovationer och teknologier på Hjälmar och Goggles? Gå in på vår nya website för att lära dig mer. 
 

ALMOST SINCE 1939

Jo sport har sedan 1986 distribuerat ett brett sortiment inom alpint, outdoor och sport till landets alla sportbutiker. Men vår historia började mycket tidigare. Redan 1939 började familjen Olsson distribuera sportartiklar till landets butiker och familjeföretaget var mest kända i branschen som Ryon Sport. När Ryon Sport senare köptes upp så startade Janne Olsson företaget Jo Sport som än idag drivs av familjen. Med över 40 varumärken är idag Jo Sport ett av få företag som jobbar med grossistverksamhet. Vårt motto och strävan är att vår kund ska kunna komplettera varor med leverans inom 24 timmar. 

 

 

KONTAKT

Har du frågor, tveka inte att kontakta oss via mail eller telefon.

 

Kundtjänst 

Kundtjänst: 0650-188 25

Ekonomi:0650-188 39

kundtjanst@josport.se

Reklamationer:

reklamation@josport.se

0650-18828

Våra säljare

Norrland 

Magnus Hansson

070-305 60 70

magnus.hansson@josport.se

  

Kategoriansvarig Cykel

Sebastian Högdahl

070- 332 11 84

sebastian.hogdahl@josport.se

  

Mellan/Södra

Anders Ingves

072- 217 95 30

anders.ingves@josport.se

Dynafit/G3/GiroSnow/Evoc 

Peter Lundvall

073-684 95 15

peter.lundvall@josport.se

  

Fjällvärld 

Johan Andersen

070-66 22 101 

johan.andersen@josport.se

E-commerce Manager

Mikael Bovin

072-73 66 445

mikael@josport.se

 

Kundtjänst

0650- 188 25

Kundtjanst@josport.se

Mån- fredag 8-17 (lunchstängt 12-13)

JO Sport

Hyggesvägen 5

824 34 Hudiksvall